Rok szkolny 2012/2013

 

 

PROJEKT PROFILAKTYCZNO – EDUKACYJNY PT. „BEZPIECZNIE ROWEREM PRZEZ EUROPĘ”

1 2

3 4

 

 

WARSZTATY LITERACKO - PLASTYCZNE W BIBLIOTECE  PUBLICZNEJ IM. ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM”

 

Dnia 8 maja 2013 roku uczniowie klas: I – III  Gimnazjum i II – III B SPdP razem z paniami: Katarzyną Szapiel i Julitą Jabłońską – Nowicką uczestniczyli   w zajęciach warsztatowych w Bibliotece Publicznej im. „Zaślubin Polski  z Morzem”. Atrakcyjne zajęcia literacko - plastyczne  przygotowała pani Joanna Lessnau. Nadrzędnym tematem spotkania była plastyczna interpretacja wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”.

 

5

 

 

 

FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "TWOJA WIEDZA I CZUJKA CZADU W DOMU, TLENEK WĘGLA NIC ZŁEGO NIE ZROBIĄ NIKOMU"

 

Dnia 8 maja 2013 r. roku w siedzibie Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku odbył się Powiatowy Finał Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem:„Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobią nikomu”. Nagrody za najlepsze prace młodym laureatom wręczyli Pani Halina Hirth – Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Pucku oraz Pan Andrzej Sitkiewicz - Członek Zarządu Powiatu Puckiego. Grupa naszych wychowanków w składzie: Wiesław Kwidziński, Leopold Marszałkowski i Kacper Janusch razem z Panią Dyrektor SOSW Bożeną Jakubowską i Panią Julitą Jabłońską - Nowicką uczestniczyła w tej uroczystości. Nasza placówka otrzymała puchar za wybitne zasługi w upowszechnianiu idei ochrony przeciwpożarowej wśród młodzieży szkolnej.

 

6

 

 

 

V WOJEWÓDZKI KONKURS DLA MŁODZIEŻY SZKÓŁ PRZYSPOSABIAJĄCYCH DO PRACY POD HASŁEM „JA W DOMU I W SPOŁECZEŃSTWIE”.

 

Dnia 17 kwietnia 2013 r. klasa II - III B SPdP  pod kierunkiem Julity Jabłońskiej-Nowickiej uczestniczyła w V Wojewódzkim Konkursie dla Młodzieży Szkół Przysposabiających do Pracy pod hasłem „Ja w domu i w społeczeństwie”. Podczas konkursu uczestnicy wykazywali się umiejętnościami i wiedzą z funkcjonowania osobistego i społecznego, pamiątkarstwa, introligatorstwa, ogrodnictwa i gospodarstwa domowego. Nasza drużyna po zaciętej rywalizacji zajęła I miejsce w konkursie.

 

7

 

 

 

KONKURS POD PATRONATEM SANEPIDU „BEZPIECZNIE – ZDROWO - SPORTOWO”

 

 

W dniu 17 kwietnia 2013 r.  w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pucku już po raz siódmy odbyło się uroczyste  rozstrzygniecie Szkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Bezpiecznie – zdrowo - sportowo”.  Patronat honorowy nad  imprezą  pełniła  Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Pucku. 

 

Na konkurs wpłynęły 34 prace uczniów ze szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych  i zawodowych SOSW w Pucku.

 

Wyłoniono laureatów:  

I   MIEJSCE – Michał Wiedro Klasa V-VI S. P.  (opiekun p. K. Olszewska)

I   MIEJSCE –  Klasa I-III B Gimnazjum (opiekun p. G. Sieradzka)

I   MIEJSCE  - Mateusz Okoń  SPdP (opiekun p. M. Albecka)

II MIEJSCE - Mateusz Kramer SP (opiekun Justyna Thiel)

 

II  MIEJSCE – Zuza Gutta  Gimnazjum (opiekun p. K. Szapiel)

 

II  MIEJSCE  - Patryk Rojewski SPdP (opiekun p. M. Sławińska) 

III  MIEJSCE – Mateusz Kardyński S. P. (opiekun p. A. Kuchnowska – Mysłek)

III  MIEJSCE – Zuzanna Kwidzińska  Gimnazjum (opiekun p. K. Szapiel)

III  MIEJSCE – Konrad Krystoszek SPdP (opiekun p. M. Sławińska)

WYRÓŻNIENIE -  Klasa I A Gimnazjum (opiekun p. L. Heyducka).

 

 

Zorganizowana impreza była częścią programu  profilaktyczno-wychowawczego pod hasłem „Trzymaj Formę”, realizowanego przy współudziale Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku.

 

Wszystkie prace konkursowe będą eksponowane w SOSW  w Pucku do 15 maja 2013, natomiast w czerwcu 2013 r. będzie można zobaczyć  wystawę prac  w Sanepidzie i w Puckim Centrum Medycznym.

 

8

 

 

LEKCJA POGLĄDÓW W BIBLIOTECE

 

W dniu 12.04.2013 roku, uczniowie klasy I – II B Gimnazjum wraz z wychowawcą Piotrem Skrzypkowskim i Danutą Buczkowską uczestniczyli w lekcji poglądowej przygotowanej przez p. Joannę Lessnau w Bibliotece Publicznej – czytelnia dla dzieci i młodzieży w Pucku. Jako podsumowanie tygodniowego ośrodka „W świecie książek”. Uczniowie mogli poznać różne ciekawe książki. Wiele emocji dostarczyła możliwość obejrzenia książek z dźwiękiem związanym z przedmiotem przedstawionym na obrazku.

 

9 10

 

 

WOJEWÓDZKI KONKURS MUZYCZNO - PLASTYCZNY

 

Wychowanek naszego Ośrodka Leopold Marszałkowski osiągnął znaczący sukces w Wojewódzkim Konkursie Muzyczno-Plastycznym „Polska – moje miejsce, mój kraj”, zorganizowanym przez Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego.Uczeń zajął II miejsce w kategorii plastycznej dla szkół ponadpodstawowych. Praca plastyczna została wykonana pod kierunkiem Julity Jabłońskiej – Nowickiej.

 

11 12

 

 

WARSZTATY Z CARVINGU

 

W dniu 26 marca 2013 r. klasa V-VI Szkoły Podstawowej pod opieka p. Krystyny Olszewskiej zaprosiła mistrza carvingu, który zapoznał uczniów ze sposobem wykonania dekoracji z warzyw i owoców. Uczniowie uczyli się pod fachowym okiem specjalisty komponowania dekoracji na półmiskach.

 

13

 

 

 

WARSZTATY

 

Klasa I-IIIa i I-IIIB SPdP uczestniczyły w warsztatach przygotowanych przez ośrodek adaptacyjny "Razem". Zajęcia odbyły się 24 marca, a ich celem było przybliżenie uczniom klas zawodowych specyfiki pracy w ośrodku i zachęcenie ich do podjęcia aktywności po zakończeniu szkoły. Młodzież aktywnie brała udział w proponowanych zajęciach, poznając różne pracownie. Mieliśmy okazję do rozmowy z uczestnikami warsztatów i terapeutami, co pozwoliło nam na zdobycie cennych informacji i doświadczeń.

 

14

 

 

 

WYCIECZKA DO GDYŃSKIEGO AKWARIUM

 

W środę 20 marca uczniowie klas SPdP odwiedzili gdyńskie Akwarium. Młodzież z dużym zainteresowaniem obserwowała zwierzęta morskie z różnych rejonów świata. Uczniowie mogli pogłębić wiedzę i poznać różne ciekawostki dotyczące podwodnej fauny i floty. Wiele emocji dostarczyła nam możliwość samodzielnego dotykania bałtyckich okazów. Wycieczka okazała się  wyśmienitą okazją zdobycia nowych doświadczeń i wiadomości.

 

 15

 

 

ZAJĘCIA Z TECHNIKI GOTOWANIA

 

Dnia 15 marca 2013 roku, uczniowie klasy I-II Gimnazjium podczas zajęć z techniki gotowania mieli okazję zapoznać się z tradycyjnymi przysmakami kuchni kaszubskiej. Uczniowie samodzielnie przygotowywali takie potrawy jak : golce i plińce. Po degustacji zgodnie stwierdzili, że Kaszuby są nie tylko piękne, ale i smaczne :)

16

 

 

WARSZTATY PLASTYCZNE

Dnia 15 marca 2013roku w naszym ośrodku odbyły się Warsztaty Plastyczne pod hasłem „Wielkanocna pisanka”. Uczniowie klas I – III A i I – III C szkoły podstawowej do wspólnej zabawy zaprosili uczniów klasy „0” integracyjnej ze Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni ze wspólnej zabawy.

17

 

 

WARSZTATY INTEGRACYJNE PT:"CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE".

Warsztaty integracyjne pt.: „Cudze chwalicie swego nie znacie” odbyły się już po raz 15 w tym roku pod hasłem: „ Wielkanoc na Kaszubach”.W spotkaniu brali udział uczniowie ze szkół podstawowych z Jastrzębiej Góry, Łebcza, Połczyna, Pucka, Strzelna, z zespołu szkół w Darzlubiu i Starzynie oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Pucka  a także uczniowie naszego Ośrodka. Odwiedzili nas  przedstawiciele lokalnych władz burmistrz Marek Rintz i wicestarosta Zygmunt Wiśniewski.Dzięki wspólnej pracy uczniowie lepiej poznają kulturę i zwyczaje swoich przodków kultywowane do dnia dzisiejszego w domach naszego regionu.Osoby współpracujące z nauczycielami w organizacji warsztatów, zaprzyjaźnione od wielu lat,  panie Anna Pomieczyńska mistrzyni kuchni kaszubskiej oraz Brygida Hochschulz twórczyni rękodzieła artystycznego.

18

 

LEKCJA POGLĄDOWA W LECZNICY ZWIERZĄT

W dniu 15 marca 2013 roku uczniowie klasy IV – VI SP przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Pucku wraz z wychowawcą Justyną Thiel i Anną Śliwińską uczestniczyli w lekcji poglądowej w lecznicy przygotowanej przez lekarza weterynarii Pana Adama Lipskiego jako podsumowanie tygodniowego ośrodka „ Lubimy naszych czworonożnych przyjaciół .” Uczniowie ugruntowali zdobytą wcześniej wiedzę na temat swoich pupili, a także zwierząt hodowlanych oraz poznali pracę weterynarza. Mieli też okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz zwierzęta, którym pomaga weterynarz Adam Lipski.Serdecznie dziękujemy!

19

 

WYCIECZKA DO MUZEUM

W piątek, 8 marca uczniowie klas PdP - I-IIIA oraz I-IIIB poznawały tradycje i historię Kaszubów w Muzeum Ziemi Puckiej. Przewodnik przybliżył nam życie codzienne mieszkańców naszego regionu. Uczniowie zwiedzili izby domowe, kuźnię, salę szpitalną, warsztat szewski, poznali tradycyjne zawody dawnych mieszkańców oraz przedmioty codziennego użytku. Wycieczka przybliżyła i pogłębiła naszą wiedzą dotyczącą regionu.

20

 

KONKURS PLASTYCZNY "MY SIĘ GRYPY NIE BOIMY"

W ramach realizacji Szkolego Programu Profilaktyki zorganizowano Konkurs Plastyczny pod hasłem "My się grypy nie boimy". Na konkurs wpłynęło 12  prac, autorzy wszystkich wytworów plastycznych zostali nagrodzeni.

21

 

 

PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH

6 lutego 2013 odbył się Trzeci Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych Powiatu Puckiego "Teatr bez Granic". W przeglądzie wzięli udział uczniowie szkół z naszego regionu. Przedstawienia i występy przygotowane przez młodych artystów miały bardzo zróżnicowaną tematykę i formę , ale wszystkie przedstawione zostały z wielkim zaangażowaniem. Uczniowie mieli możliwość wspólnego przeżywania sztuki oraz wzajemnej wymiany doświadczeń, zabawy i poznania się. Przegląd jak co roku był bardzo udany. Serdecznie dziękujemy wszystkim zespołom i zapraszamy za rok.

 

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

"Bezpieczne ferie zimowe" to temat spotkania, które odbyło się w dniu 05.02.2013 w internacie.  Przedsięwzięcie dotyczyło poprawy bezpieczeństwa wychowanków w czasie ferii  zimowych. Gościem specjalnym był policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, który zaapelował o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i lodzie. Przestrzegał wychowanków przed zabawami w miejscach niedozwolonych, gdzie może dojść do wypadku.